1394/4/9
تعداد نظرات:0
10:35
شماره مطلب:13944924261
-A A +A
سایت رهروان ولایت

نکاتی درباره حفظ قرآن کریم

روشن شدن چراغ و نور قرآن در زندگی خانواده‌ها، عطر و بوی خانه را خدایی می‌کند و جلوی بروز بسیاری از مشکلات خانوادگی در سایه‌ی پیروی از این نقشه راه گرفته می‌شود.

به گزارش قلم سپید ،سایت رهروان ولایت نوشت:

روشن شدن چراغ و نور قرآن در زندگی خانواده‌ها، عطر و بوی خانه را خدایی می‌کند و جلوی بروز بسیاری از مشکلات خانوادگی در سایه‌ی پیروی از این نقشه راه گرفته می‌شود.[1]
یکی از روش‌های بسیار موثر در این باره، روشن کردن نور حفظ قرآن در خانه دل‌هاست. البته برای رسیدن به این مهم، لازم است عناصری همچون نیت و انگیزه، تصمیم و اراده جدی، نظم و مداومت را همنشین وجود خود کرد.
باید مرحله به مرحله جلو رفت؛ مرحله اول، تلفظ صحیح و روان خوانی است؛ اگر بدون کسب این مهارت، اقدام به حفظ قرآن کنیم، پس از مدتی خسته شده و آن را کنار می‌زنیم.
مرحله بعد، مرحله تجوید قرآن است که جهت تلاوت با لهجه فصیح و زیباتر کردن تلاوت است. مرحله صرف و نحو برای این است که به راحتی بتوان کلمات عربی مشکل را به خاطر سپرد.
ترجمه و کسب مفاهیم آیات نیز موجب می‌شود که ارتباط بهتری با آیات قرآن برقرار نمود و در ذهن بهتر ماندگاری پیدا ‌کند.
بهترین سن و زمان برای حفظ قرآن کریم
حفظ آیات قرآن کریم، به میزان استعداد و پشتکار افراد رابطه مستقیمی دارد. با این وجود بهترین دوره برای حفظ قرآن کریم، دوره نوجوانی(از 12تا18سالگی) است. بعد از آن، دوره جوانی و بعد از دوره جوانی، دوره بزرگسالی است که حفظ قرآن در این دوره کمی سخت به نظر می‌رسد و در نهایت دوره پیری است که حفظ قرآن بسیار سخت خواهد بود. گرچه عده‌ای در دوره پیری، توانسته‌اند قرآن کریم را حفظ کنند.[2]
امّا از نظر کارشناسان، زمان مناسب برای حفظ قرآن کریم، در طول شبانه روز؛ شب‌ها قبل از خواب منوط به خسته نبودن و زمان‌هایی همچون بین الطلوعین زمان بسیاری مناسبی جهت حفظ قرآن کریم است.
پله به پله با حفظ قرآن
باید توجه داشت که جهت حفظ قرآن، سه عنصر را باید همواره مدنظر داشت؛ 1. شرایط روحی خوب 2. شرایط جسمی خوب 3. موقعیت مکانی خلوت باشد.[3]
بعد از رعایت 3عنصر فوق الذکر، اساس حفظ قرآن به ترتیب نیازمند مراحل خاصی است؛
آشنایی اولیه(خواندن ترجمه و تفاسیر مختصر آیات قرآن)؛ این کار زمینه‌ی خوبی برای تدبر و تأمل در قرآن را فراهم می‌کند.
گوش دادن دقیق به آیات قرآن
زمزمه کردن همراه با قاری قرآن تا جایی که تصویر ذهنی از آیات در ذهن حافظ بوجود آید.
کوچک کردن آیات بزرگ جهت حفظ کردن؛ بدین صورت که آیات بزرگ را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرد و آنان را به صورت بخش بخش حفظ کرد؛ این کار برای حفظ کردن راحت‌تر است.
در آخر، ایجاد و برقراری پیوند میان هرآیه با آیه قبل از آن با توجه به مفهوم آیه‌ها
همچنین باید همواره توجه داشت که نظم و استمرار، دو اصل لازم در حفظ و مرور آیات قرآن کریم است.
در کنار موارد ذکر شده، می‌بایست برای پیش‌گیری از فرسودگی نیروی حافظه، از تغذیه سالم و مناسب همچون؛ مصرف مواد غذایی نظیر عسل، مویز، کندر، گوشت، عدس، زعفران، کرفس، کدو، باقلا و ... استفاده کرد.
پی‌نوشت:
[1]. پیغمبراکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «انّ الَّذی لَََیسَ فی جَــوفِـهِ شَیءٌ مِنَ القُــرآنِ کالبَیتِ الخَــرِبِ؛ بی گمان آن که در درونش چیزی از قرآن نیست مانند خانه‌ی ویران است.»[میزان الحکمه، ج10، ح4816/سنن البرمذی، ج5، ص177، ح2913]
[2]. مانند آیت الله خویی(رحمةالله‌علیه) که معروف است در دوران پیری موفق به حفظ قرآن تا بیش از 25 جزء شدند.
[3]. مستدرک الوسایل ج4

وبلاگ خود را به ما معرفی کنید.

انتهای پیام /م

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.