1394/4/4
تعداد نظرات:0
11:16
شماره مطلب:13944424044
-A A +A
وبلاگ آرامش کجاست؟

روزه کله گنجشکی، اساس خویشتنداری

کارشناسان تربیتی معتقدند خویشتنداری که از عوامل مهم موفقیت است، از ابتدای دوره کودکی شکل می‌گیرد؛ از همین رو والدین و مربیان می‌بایست برای پرورش و رشد کودکانی صبور و بردبار، آموزش ببینند.

به گزارش قلم سپید ،وبلاگ آرامش کجاست؟ نوشت:

کارشناسان تربیتی معتقدند خویشتنداری که از عوامل مهم موفقیت است، از ابتدای دوره کودکی شکل می‌گیرد؛ از همین رو والدین و مربیان می‌بایست برای پرورش و رشد کودکانی صبور و بردبار، آموزش ببینند.
 
وابسته و برآورده کردن تمام خواسته‌های کودکان آن هم بدون درنگ، گرچه آن‌ها را برای لحظاتی کوتاه خوشحال می‌کند، امّا در آینده از آنان در برابر ناکامی‌ها و مشکلات، افرادی ناشکیبا می‌سازد.
 
کودکان لازم است به گونه‌ای تربیت شوند که بتوانند برای رسیدن به لذت‌های ماندگار و اهداف عالی از انگیزه‌ها و لذت‌های آنی چشم پوشی کنند. آنان می‌بایست یاد بگیرند که حتی برخی از خواسته‌هایشان تا ابد دست نیافتنی است.
 
در یک آزمایش از کودکان چهارساله خواسته شد که اگر خواستند همان وقت یک شیرینی بخورند، ولی اگر 15 تا 20 دقیقه صبر کنند، قادرند دو شیرینی بخورند. عده‌ای در برابر وسوسه خوردن شیرینی تاب نیاوردند و از خیر دو شیرینی گذشتند، ولی دسته‌ای دیگر با آواز خواندن، بستن چشم‌ها، بازی کردن، به خواب زدن و سرگرم کردن خود توانستند جلوی وسوسه خوردن شیرینی را بگیرند.
 
18سال بعد در بررسی دیگری روی همین افراد، محققان متوجه شدند کودکان صبوری که دو شیرینی دریافت کرده بودند، در نوجوانی روابط اجتماعی بهتری داشتند، کارآمدتر و دارای قدرت ابراز وجود بودند. بهتر می‌توانستند با ناکامی‌های زندگی دست و پنجه نرم کنند و بر اثر فشارهای روانی ابتکار عمل بهتری داشتند. در رویارویی با مشکلات به جای کنار کشیدن، به استقبال چالش‌ها می‌رفتند، آنان اعتماد به نفس داشتند و در کارها از خود خلاقیت نشان می‌دادند.[1]
 
ما می‌توانیم مهارت خویشتنداری را به کودکان آموزش دهیم. تمرین در باشگاه ماه مبارک رمضان در قالب "روزه کله گنجشکی" در مدت یک ماه، وقت مناسبی برای کسب مهارت خویشتنداری در کودکان است. تشویق بزرگسالان، ایجاد فضای روان شناختی و زیباشناختی در مساجد، هنگام افطاری، خوردن سحری، زیارت اماکن مشرفه و شرکت در مجالس تلاوت و تواشیح و ... کمک مناسبی برای آسان سازی کسب خویشتنداری در کودکان است.
 
پی‌نوشت:
[1]. هوش هیجانی، دانیل گلمن، ص120
 

وبلاگ خود را به ما معرفی کنید.

انتهای پیام /م

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.